آخرین اخبار

آغاز رویداد فرهنگیچلچراغ میرباقری تجلیل شد

09:00:15 1395/06/23


به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری نخستین جشنواره مردمی فیلم و عکس «چهل چراغ»،مراسم افتتاح نخستین جشنواره«چهل چراغ» شامگاه گذشته 21 شهریورماه همزمان با شب عید قربان با حضور اهالی فرهنگ و هنر در تالار کوثر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با حضور چهره هایی چون  مجیدمجیدی،مهدی چمران،احمدرضادرویش،داودمیرباقری،رضا کیانیان،علیرضارضاداد، عبدالله اسکندری، علیرضا تابش، فخرالدین صدیق شریف، فرید فرخنده کیش، حجت الاسلام والمسلمین میرلوحی، سلیم غفوری و.... برگزار شد، حسین یاری سخنگوی این رویداد فرهنگی به حاضران در مراسم افتتاح جشنواره «چهل چراغ» خوش آمد گفت و درباره اهداف برگزاری این جشنواره سخنانی بیان کرد.

سخنگوی نخستین جشنواره مردمی فیلم و عکس «چهل چراغ» گفت: جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ بیان ارادت و تعظیم هنرمندان ایرانی بر آستان آسمانی امام حسین (ع) و یاران بزرگوار حضرت است.

یاری ادامه داد:امام حسین (ع) و حماسه عاشورا موضوع این رویداد فرهنگی و هنری است و سیاستگذاران جشنواره «چهل چراغ» از ابتدا پرداخت به سیره زندگی حضرت و حماسه عاشورا را مدنظر داشته اند.

وی افزود: منظور از پرداخت به سیره زندگی امام حسین (ع) و حماسه عاشورا، بررسی فرهنگ حسینی و فرهنگ عاشورا است. فرهنگی که مجموعه مفاهیم، سخنان،اهداف،اندیشه‌ها،روحیات واخلاقیات والا در نهضت کربلا را در بر می گیرد.

یاری بیان کرد: به اعتقاد من باید با نگاهی عمیق و نافذ به قیام امام حسین (ع) نگاه کرد. چراکه واقعه عاشورا به عنوان یک فرهنگ و نقشه راه در تفکر شیعی عمل می‌کند و تا زمانی که شعار «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» جدا از قید زمان و مکان، مفهوم ثارالله بودن امام حسین (ع) را تداعی کند، این فرهنگ بر کلام و تکر شیعه جاری است.

سخنگوی نخستین جشنواره مردمی فیلم و عکس «چهل ‌چراغ»  با بیان این مطلب که جهان بینی مکتب تشیع با محور فرهنگی عاشورا تعریف می‌شود،‌تصریح کرد: پیام عاشورا از لابلای قرون سخت، پرخفقان و طاقت فرسایی گذشته متجلی شده است.

وی با بیان کارکرد جشنواره «چهل چراغ» در معرفی فرهنگ عاشورایی گفت: در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که فرهنگ حسینی و فرهنگ عاشورا و به تبع آن سنت اربعین سالار شهیدان چراغ راه زندگی انسان و تعریف و تعبیر صحیح انسانیت است.

این بازیگر تاکید کرد: فرهنگ عاشورایی به مثابه مسیری بی نظیر برای تبلیغ اسلام و اهل بیت است و جشنواره‌ای چون «چهل چراغ» میتواند به زبان عکس، فیلم و قلم رسالت بر زمین مانده‌ در بیان مفهوم عاشورا واشاعه این فرهنگ را به درستی بیان کند.

یاری ادامه داد: جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ»  به همت جوانان علاقه‌مند به فرهنگ عاشورایی و با همراهی بی‌دریغ اهالی فرهنگ و هنر و دوستداران اهل بیت برگزار شده است. این جشنواره حرکتی مردمی در زنده نگاه داشتن عاشورا و روشن نگاه داشتن چراغ روضه و مجالس حسینی است.

وی در ادامه صحبت‌های خود با ارائه گزارشی از آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ» گفت: در نخستین دوره از برگزاری این رویداد فرهنگی و هنری بیش از 2 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مجموع این آثار در 13 بخش مورد ارزیابی قرار گرفت.

سخنگوی نخستین جشنواره فیلم و عکس «چهل چرااغ» ادامه داد:علاوه بر فیلم های مورد ارزیابی در این رویداد فرهنگی، 6 هزار اثر عاشورایی در قالب‌ عکس به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد 304 اثر به بخش مسابقه این رویداد بزرگ فرهنگی هنری راه پیدا کرد.

سخنگوی جشنواره «چهل ‌چراغ» بیان کرد: با توجه به برگزاری این جشنواره با تمرکز بر ساحت موضوعی آن، 70 نفر از چهره‌های شاخص فرهنگ،هنر و رسانه به عنوان اعضای هیات انتخاب و داوری این رویداد سینمایی حضور داشتند.

وی ادامه داد: اعضای هیات انتخاب و داوری جشنواره فیلم و عکس «چهل چراغ» تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا آثار مرتبط به موضوع را انتخاب و داوری کنند، در واقع نگاه در انتخاب آثار خط مش این جشنواره موضوعی را متناسب با ساخت محتوایی آثار روشن می‌کند.

یاری با اشاره به اینکه آثار راه یافته به بخش مسابقه از تاریخ 23 تا 27 شهریورماه از ساعت 14 تا 22 در پردیس سینما ملت به نمایش در می آید، گفت: در کنار اکران آثار منتخب، برنامه‌های جنبی ویژه‌ای نیز تدارک دیده شده که این برنامه ها شامل برگزاری نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره، تشکیل پنج عنوان سمینار آموزشی متناسب با قالب‌های جشنواره با حضور اساتید برجسته سینما، برپایی 6 عنوان سمینار تخصصی با محوریت هنر و فرهنگ عاشورایی، برگزاری یک دوره آموزشی تولیدی با حضور 200 نفر از هنرجویان جوان و علاقه‌مند به حوزه هنر و رسانه با عناوین فیلمسازی کوتاه داستانی، کارگاه فیلمسازی مستند، گارگاه فیلمنامه و داستان، کارگاه عکس و کارگاه پوستر می‌شود.

یاری در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به داوری بخشی از آثار توسط مردم گفت: نکته قابل توجه در داوری آثار این است که مجموع بخش‌های حاضر در این رویداد فرهنگی و هنری مورد داوری قرار گرفته است اما بخش سینما تنها بخشی است که فقط آثار انتخاب شده‌اند و داوری‌ها به صورت مردمی انجام شده است.

 وی در پایان توضیحات خود گفت: بر همین اساس از تاریخ 22 تا 28 شهریورماه هر شب ویژه برنامه‌ «چهل چراغ» از پردیس جشنواره به روی آنتن شبکه سوم سیما خواهد رفت و علاقه‌مندان پس از مشاهده این برنامه می‌توانند با آرای خود برگزیدگان بخش سینما را به این جشنواره معرفی کنند. 

میرباقری: مگر می‌شود اسم حسین را از تاریخ ایران حذف کرد

پس از سخنان حسین یاری، در ادامه این مراسم  تیزر بزرگداشت جشنواره که متعلق به داود میرباقری است؛ پخش شد.

میرباقری کارگردان سینما و تلویزیون و خالق سریال «مختارنامه» در سخنانی با تقدیر از برگزارکنندگان جشنوراه فیلم و عکس «چهل‌چراغ» گفت: این جشنواره به اتکای عشق به امام حسین (ع) شکل گرفته و از حمایت هیچ نهاد دولتی برخوردار بوده است.

وی تاکید کرد:این جشنواره با تکیه بر عشق به امام حسین (ع)برپا شده و محفلی برای جمع شدن اندیشه هنرمندانی است که عاشق سالار شهیدان هستند.

خالق سریال «مختارنامه»تاکید کرد: همواره بر این باور بوده و هستم که هر انسانی قدم در راه عزت و آزادگی حسین(ع) بردارد و در راه نشر محتوای نهضت عاشورا تلاش کند، بدون پاداش نخواهد بود.

وی تصریح کرد: من به نهضت عاشورا و به عظمت و بزرگی و اعجاز این حرکت الهی بسیار می‌اندیشم. انس و الفت با تفکر عاشورایی، در بسیاری از کارهایی که انجام داده‌ام تاثیر مستقیم و غیر مستقیم داشته است و امیدوارم این احساس همواره در من بجوشد و زنده بماند تا مکاشفات عاشورایی‌ام ادامه داشته باشد.

میرباقری با اشاره به اینکه "مردم سرزمین مان مفتخر هستند که مذهب متکی به محور متعالی و جریان ساز عاشورا دارند" گفت: گاهی حیرت می‌کنم که می‌چرخند و آثار مرتبط با عاشورا را به غیر ایرانی بودن نسبت می‌دهند و توصیه می‌کنند برای تاریخ ایران نیز کاری ساخته شود و همواره در پیشگاه خودم می‌پرسم، مگر می‌شود اسم حسین را از تاریخ و مملکت بزرگ ایران حذف کرد؟

وی با بیان این نکته که به گواه تاریخ امام حسین (ع) و نهضت عاشورا در میان قوم خود غریب بوده و هست، اظهار داشت: چه تفاوتی بین اندیشه‌ای که با نام خلافت اسلامی قبر امام را ویران می‌کنند با اندیشه‌ای که به نام اسلام بر حرمین می‌تازند و ویرانه‌اش می‌کنند،‌وجود دارد؟

میرباقری بیان کرد: دشمنان امام حسین (ع) و دشمنان تفکر عاشورایی، هر روز با تبلیغات وسیع خود سعی می‌کنند، فرهنگ حماسه حسین را بی‌اثر و بی محتوا نشان دهند و این حماسه تاریخ ساز را پدیده‌ای آمیخته با خشونت و دین متکی به شمشیر و جهل معرفی کنند.

این کارگردان سینما و تلویزیون در پایان صحبت‌هایش گفت: بر این باورم هر گونه هتاکی یا بی‌حرمتی و بی‌ادبی در مملکتی به وسعت ایران و تاریخ‌اش که خود را پیرو امام حسین (ع) و نهضت انسان ساز و عدالتخواه آن بزرگوار می‌داند، رفتاری ننگین و ناپسند است. شک نکنید کسانی که مروج این اخلاق در جامعه هستند، در نهایت به همان مسیری می‌روند که آل امیه‌ها و آل سعودها رفتند.

میرباقری از مفاخر ایران است

در ادامه این مراسم عبدالله اسکندری نیز با اشاره به آشنایی و همکاری‌های خود با میرباقری گفت: بیش از سی سال است که میرباقری را می شناسم و با هم کار کرده‌ایم.

وی ادامه داد: میرباقری به اندازه‌ای با عشق کار می‌کند که بعضی وقت‌ها خانواده خود را فراموش می‌کند. به گونه‌ای که شاهد بودیم در ساخت مختارنامه، پنج سال وقت خود را صرف ساخت این مجموعه کرد.

رضا کیانیان نیز در صحبت کوتاهی درباره کارگردان «مختارنامه» گفت: داود میرباقری از مفاخر فرهنگ و هنر ایران است. مفاخر یعنی کسی که ما به او افتخار می‌کنیم. آدم‌های بزرگ در ایران زیاد هستند و یکی از آنها داود میرباقری است.

احمدرضا درویش هم در بخش دیگری از این مراسم در سخنانی گفت: زمانی که صحبت از استراتژی فرهنگی می‌شود، برگزاری جشنواره‌ای چون «چهل‌چراغ» را باید در دستور کار قرار داد؛ چون وجود چنین رویدادی ضروری و یا بهتر بگویم دیر هنگام است.

این کارگردان که به عنوان یکی از داوران بخش فیلم‌های ویدئویی در این جشنواره حاضر است با بیان این مطلب به اهمیت برگزاری چنین جشنواره‌ای، اشاره کرد و گفت: برگزاری چنین محفل و جشنواره‌ای نه تنها بسیار لازم بلکه دیر بود. وقتی صحبت از عمق استراتژیک فرهنگی می‌شود، باید برگزاری چنین جشنواره‌هایی را در دستور فعالیت های فرهنگی قرار داد.

وی ادامه داد: اگر معتقدیم نهضت حسین(ع)، قله معرفتی همه آزادی‌خواهان ایران و جهان است، پس چه موضوع و مضمونی بالاتر از چنین معرفتی که جشنواره‌ای به آن اختصاص داده شود.

کارگردان فیلم «رستاخیز» در ادامه با اشاره به برگزاری بزرگداشت داود میرباقری گفت: میرباقری از اصلی‌ترین ارکان سینمای ایران است. چراکه سینما، تلویزیون و هنر ایران مدیون شخصیت آقای میرباقری است و خودم را شاگرد و او را آموزگار خود می‌دانم.

در این مراسم همچنین برگزیدگان جشنواره «چهل چراغ» در بخش های عکس (آماتور، تک عکس حرفه ای و مجموعه عکس حرفه ای)، پوستر، فیلمنامه (فیلمنامه کوتاه و بلند)و فیلم موبایلی معرفی شدند.

تک عکس آماتور:    

محمدرضا صالحی برای عکسی با عنوان «زنجیر زنی»، شیرین برزگر برای عکسی با عنوان «حسین (ع)» و مریم یعقوبی برای عکسی با عنوان «به سوی نور» به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم معرفی شدند.

تک عکس حرفه‌ای:

میر قیومی برای عکسی با عنوان «بزرگ زنان کوچک»،امین بذرافشان برای عکسی با عنوان «خادمه کوچک» و سجاد دادپور برای عکسی با عنوان «سنگ هم ببارد می‌آییم» به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم، مورد تقدیر قرار گرفتند.

مجموعه عکس حرفه‌ای:

مرضیه موسوی نجف آبادی برای مجموعه عکس «تعزیه خوانان»، مهدی ناظری برای مجموعه عکس «آن روز سیاه» و جمشید فرج‌وند فردا برای مجموعه «دور دست نزدیک»، به ترتیب به عنوان نفرات اول تا سوم معرفی شدند.

همچنین در این بخش جایزه ویژه هیات داوران به محسن راستانی تعلق گرفت.

پوستر:

فاطمه مرتضایی برای طراحی پوستری با عنوان «ای کاش بودم کربلا»، سید ناصر خادم برای طراحی پوستری با عنوان «اباعبدلله» و مرتضی رفعتی برای طراحی پوستری با عنوان «اربعین»، به ترتیب عنوان نفرات اول تا سوم معرفی شدند.

فیلم موبایلی:

محمد بهرامی برای ساخت دو فیلم «لذت بی پایان» و «از کودکی خادمت بوده‌ام»، مهدی شاهسواری برای کارگردانی فیلم «قطعه‌ای از بهشت» و امیر عباس شرقی برای ساخت فیلم «تربت کربلا»، به ترتیب جوایز اول تا سوم رادریافت کردند.

بخش حمایت از فیلمنامه کوتاه:

دست اندرکاران برگزاری جشنواره «چهل چراغ» به تشخیص هیات داوران ضمن تجلیل از فیلمنامه «نایب الزیاره» به قلم نازنین فرخ لو، فیلمنامه «نبرد موعود» به قلم علی فرقانی ،فیلمنامه «آشکار و پنهان» به قلم منیره کرامتی و فیلمنامه «جانم می رود» به قلم ریحانه عزیزی دلشاد، از تولید فیلمنامه‌های بعدی این فیلمنامه نویسان جوان  حمایت می‌کند.

فیلمنامه کوتاه برگزیده:

فیلمنامه‌های «مثل همیشه» نوشته آزاده نخعی، «سوواشم» نوشته مهدیه غلام حسینی و «باد بادبادک‌ها را با خود نخواهد برد» نوشته سید مرتضی سبز قبا، به عنوان آثار اول تا سوم معرفی شدند.

جایزه ویژه این بخش نیز به علی فرقانی برای نگارش فیلمنامه «نبرد موعود» رسید.

فیلمنامه‌بلند:

در بخش فیلمنامه‌های بلند، هیات داوران ضمن تجلیل و حمایت از تولید بعدی آثار «هفت‌خوان عاشقی» نوشته حسین شمس آبادی و «چشم‌های روشن مهتاب» نوشته محراب اکبری شهپر، هیچ فیلمنامه‌ای را شایسته تندیس جشنواره ندانست و تنها به فیلمنامه «نقش خورشید» نوشته مهرداد غفارزاده، اکبر روح و مهرداد موفق، به عنوان فیلمنامه سوم، جایزه داد.

انتهای پیام تله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی