آخرین اخبار

پیش‌بینی‌ها برای تصاحب نخل طلای کن

09:00:35 1395/03/03


شصت‌ونهمین جشنواره فیلم کن به پایان خود نزدیک می‌شود و همه در انتظارند تا ببینند چه کسی نخل طلای امسال را در دست خواهد گرفت.

به گزارش تله سینما به نقل از (ایسنا)، پس از 11 روز نمایش فیلم و رفت‌وآمد چهره‌های سرشناس هنری روی فرش قرمز، امشب ساعت 19:15 به وقت کن برنده تندیس نخل طلای این فستیوال سینمایی معرفی خواهد شد.

جشنواره بین‌المللی فیلم کن شصت‌ونهمین دوره خود را تا ساعاتی دیگر به پایان می‌برد و در این میان، گزارشگران و منتقدان بسیاری به رسم هر ساله دست به گمانه‌زنی زده و فهرستی از فیلم‌های محبوبی که بیشتر مورد پسند واقع بوده‌، را منتشر کرده‌اند.

امسال جشنواره کن با نمایش «کافه سوسایتی» جدیدترین ساخته «وودی آلن» آغاز به کار کرد. فیلم‌های متعددی از کارگردانان سرشناسی همچون «جیم جارموش‌»، «مارتین اسکورسیزی» و «کن لوچ» اکران شدند و مورد تشویق قرار گرفتند. در کنار این بودند آثاری که مورد پسند مخاطبان قرار نگرفته و هو شدند. از این میان می‌توان به «خریدار شخصی» ساخته «الیور آسایاس» که نقش اصلی آن را «کریستن استوارت» بازی ‌کرده، اشاره کرد.

جدا از فضای رقابتی این دوره، «استیون اسپیلبرگ» امسال با فیلم اقتباسی «غول بزرگ مهربان» (BFG) فضایی سحرانگیز و دوست‌داشتنی به جشنواره کن داد. این فیلم الهام گرفته از داستان معروف «رولد دال» نویسنده معروف انگلیسی است.

یکی دیگر از فیلم‌های نمایش‌ داده شده در فستیوال امسال، «هیولای پول» ساخته جدید «جودی فاستر» است. «فاستر» که بیشتر در دنیای بازیگری شهرت دارد،‌ چند سالی است به کارگردانی روی آورده و در این اثر از «جورج کلونی» و «جولیا رابرتز» بازی گرفته است.

«بی.بی.سی» هم از میان فیلم‌های امسال، به پنج فیلم که بیشترین شانس دریافت نخل طلا را دارد، اشاره کرده است: «کاپتان فنتاستیک» به کارگردانی «مت راس»، «جهنم یا مد دریا» اثری از «دیوید مکنزی»، «جولیتا» ساخته «پدرو آلمادوار»، «رویاهای متوسط» از «نیتن مورلاندو» و «پترسون» فیلمی از «جیم جارموش».

بخش سینمایی روزنامه «آیریش تایمز» پنج فیلم را به عنوان شانس‌های احتمالی کسب نخل طلا نام برده که «فروشنده» اصغر فرهادی صدرنشین آن‌هاست. در این لیست پس از جدیدترین ساخته کارگردان ایرانی برنده اسکار، «سیرانوادا» فیلمی از «کریستی پویی‌یو» فیلمساز رومانیایی و «جولیتا»ی «پدرو آلمادوار» به چشم می‌خورد.

این نشریه ایرلندی مقام چهارم را به «عزیز آمریکایی» جدیدترین اثر «آندره آرنولد» داده و سپس «آکواریوس» از برزیل به کارگردانی «کلبر مندونسا فیلهو» را از شانس‌های دریافت نخل طلا دانسته است.

گزارشگر «دیلی تلگراف» هم پس از بررسی فضای حاکم بر این جشنواره سینمایی، آثاری را که بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌ و ممکن است یک از آن‌ها موفق به دریافت نخل طلا شود، فهرست کرده:

«عزیز آمریکایی» ساخته «آندره آرنولد»

«جولیتا » ساخته «پدرو آلمادوار»

«دوست داشتن » ساخته «جف نیکولز»

«تونی اردمان» ساخته «مارن اید»

«کنیز» ساخته «پارک چان ووک»

«من، دنیل بلیک» ساخته «کِن لوچ»

«شیطان نئونی» ساخته «نیکولاس وایندینگ رفت»

«خریدار شخصی» ساخته «الیویر آسایاس»

«لاتین پست» از نشریات اسپانیایی‌زبان نیز نتایج آخرین پیش‌بینی‌هایش را برای جشنواره فیلم کن 2016 منتشر کرده است.

در این گزارش، نخل طلا هم‌سنگ جایزه آکادمی اسکار شمرده شده و به برخی از برندگان پیشین این تندیس همچون «راننده تاکسی»، «پیانیست» و «رزتا» اشاره شده است.

این نشریه «تونی اردمان» فیلم کمدی «ماریان اید» را از فیلم‌های مورد توجه منتقدان و مخاطبان جشنواره امسال خوانده است. این فیلم از معدود آثار کارگردانان زن است که برای این جایزه مهم سینمایی رقابت می‌کند. اگر «تونی اردمان» در این رقابت برنده شود، آلمان به یکی از معدود نخل‌های طلای خود می‌افزاید.

در این گزارش آمده است: «آندره آرنولد» و «جیم جارموش» امسال شانس زیادی برای کسب جایزه دارند. «عزیز آمریکایی» ساخته «آرنولد» به عنوان فیلمی قوی و «پترسون» برای بازی خوب هنرپیشه نقش اول مردش، مورد ستایش منتقدان قرار گرفت‌اند. «لاتین تایمز» همچنین به «دوست داشتن» اشاره کرده و این فیلم «جف نیکولز» را رقیبی برای کارهای جدید «جارموش» و «آرنولد» دانسته است.

در ادامه این گزارش آمده است: «فروشنده» فیلمی از «اصغر فرهادی» پایان‌بخش بخش رقابتی فستیوال کن امسال خواهد بود. این کارگردانی در عرصه بین‌المللی بسیار محبوب است و فیلم «گذشته» او چند سال پیش یک جایزه دریافت کرد. شاید «فرهادی» که کمی با تاخیر وارد گردونه این رقابت‌ها شد، بتواند همه را غافلگیر کند و نخل طلا را ببرد.

«لاتین تایمز» همچنین از کارگردانان باسابقه‌ای همچون «کریستین مونگیو» و «کن لوچ» یاد کرد که پیش از این هم برنده نخل طلا شده‌اند و در این دوره باز هم ممکن است موفق شوند آن را به خانه ببرند. «لوچ» برای «من، دنیل بلیک» و «مونگیو» برای «تحصیلات» شانس دریافت این جایزه هنری را دارد.

انتهای پیامتله سینما

ایسنا

عناوین تصادفی